Nejčastější dotazy

  • Úvod
  • Nejčastější dotazy
Často kladené dotazy související s rozvodem manželství
Kde mám podat návrh na rozvod manželství?

Návrh na rozvod manželství se podává zpravidla u toho okresního soudu, v jehož obvodě se nachází poslední společné bydliště manželů.

Mohu se rozvést, aniž bychom s manželem upravovali poměry k nezletilým dětem?

- To bohužel nejde. Nedílnou podmínkou pro rozvod manželství je, aby byl určen způsob péče o nezletilé děti, jakož i vyživovací povinnost k nim.

Jak mám uhradit soudní poplatek?

Soudní poplatek můžete uhradit vylepením kolkových známek na samotný návrh na rozvod manželství, nebo bezhotovostním převodem na bankovní účet soudu. Nemusíte se však bát, ve výzvě soudu k uhrazení soudního poplatku jsou vždy informace o tom, kam částku zaslat a jak soudní poplatek uhradit.

Kdy soud manželství rozvede?

Soud musí po provedeném dokazování dospět k závěru, že manželství účastníků řízení je tzv. kvalifikovaně rozvráceno, tedy že je rozvráceno hluboce, trvale a nenapravitelně. Má-li pochybnosti o skutečném rozvratu manželství, může manželům nařídit povinnost podrobit se rodinné terapii.

Musím si po rozvodu manželství změnit své příjmení?

Soud má v rámci odůvodnění svého rozhodnutí o rozvodu Vašeho manželství povinnost Vás o Vašem právu změnit si příjmení poučit, Vaší povinností to však není a manžel, jehož příjmení jste při uzavření manželství převzali, nemá žádnou možnost Vás k tomuto kroku přinutit. Jde toliko o Vaše svobodné rozhodnutí. Pokud si však chcete změnit své příjmení po rozvodu manželství, musíte tak učinit do šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství.

Existují nějaké zákonné překážky, pro které nelze manželství rozvést?

Ano existují. Pomineme-li tu, že manželství musí být pro účely rozvodu kvalifikovaně rozvráceno, nemůže být manželství rozvedeno i v případě, byl-li by rozvod v rozporu se zájmem nezletilého dítěte manželů, které není plně svéprávné, nebo se zájmem manžela, který se na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. Pro zachování manželství musí v takovém případě ale svědčit mimořádné okolnosti a zároveň nesmí být prokázáno, že spolu manželé již déle jak tři roky nežijí.

A co když manžel/ka záměrně opustil/a zaměstnání a nyní výživné požaduje?

Soud při svém rozhodování o povinnosti hradit výživné rozvedenému manželu a jeho výši musí přihlédnout zejména k tomu, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i k tomu, zda si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka, zda si mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem, zda se podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost, zda se nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo zda je dán jiný obdobně závažný důvod.

Co je sankční výživné?

Manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, může navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.

Musím se po rozvodu mého manželství odstěhovat z domu svého manžela?

Pokud rodina bydlí v nemovitosti nacházející se ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, má po dobu trvá manželství druhý manžel odvozené právo bydlení. Zanikne-li manželství rozvodem, zanikne spolu s ním i právo druhého manžela v domě bydlet a tomuto tak vzniká povinnost se z nemovitosti odstěhovat. Pokud se však staráte o nezletilé děti, může Vám soud na Váš návrh zřídit právo odpovídající věcnému břemeni bydlení, a to až do doby, než takové děti nabydou trvale schopnost se samostatně živit. V takovém případě ale máte povinnost hradit bývalému manželu nájemné. Samozřejmě však vše záleží na Vaší vzájemné dohodě, zásah soudu je až krajní možností.

Můžeme podat společný návrh na rozvod manželství?

Ano můžete, navrhujete-li rozvod bez zjišťování příčin rozvratu manželství, tzv. nesporný rozvod. Stejně soud postupuje, pokud návrh na rozvod manželství podá toliko jeden z manželů a druhý se k návrhu připojí a s rozvodem souhlasí.

Kolik mě rozvod manželství bude stát?

Pomineme-li výdaje spojené s právním zastoupením, neboť toto není v rámci rozvodového řízení povinné, pak je soudní řízení spojeno se soudním poplatkem ve výši 2.000,- Kč, který může být uhrazen až v návaznosti na výzvu soudu.

Musím se soudního jednání účastnit?

Pokud jste navrhovatel a nedostavíte-li se k jednání bez řádné a včasné omluvy, soud řízení zastaví, ledaže druhý manžel prohlásí, že na projednání trvá. V takovém případě může soud řízení provést i bez Vaší přítomnosti, případně také tehdy, pokud se ze soudního jednání omluvíte a budete souhlasit s projednáním návrhu ve Vaší nepřítomnosti. Nedostavení se navrhovatele k jednání je také zvláštní okolností případu odůvodňující, aby navrhovateli byla uložena povinnost k náhradě nákladů řízení druhého z manželů.

Co je tzv. nesporný rozvod?

Nesporný rozvod, neboli rozvod bez zjišťování příčin rozvratu manželství, znamená, že pokud s rozvodem manželství souhlasí oba manželé, manželství trvá nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí, dohodli-li se na úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu manželství a soud jejich dohodu schválil a manželé uzavřeli dohodu o vypořádání svého společného jmění manželů, jakož i svém bydlení, případně též o výživném, pak se soud nezabývá příčinami rozvratu manželství, ale toliko zjišťuje, zda je manželství skutečně kvalifikovaně rozvráceno. Dohoda o vypořádání SJM musí mít písemnou formu a podpisy na ní musí být úředně ověřeny.

Mohu se proti rozsudku soudu o rozvodu manželství odvolat?

Nesouhlasíte-li s rozvodem Vašeho manželství, pak se můžete proti vynesenému rozsudku, kterým bylo manželství rozvedeno, odvolat do patnácti dnů k místně příslušnému krajskému soudu. Pokud jste však podávali společný návrh na rozvod manželství, není odvolání přípustné.

Manžel/ka mi vyhrožuje, že jí/mu budu v případě rozvodu manželství hradit výživné, je to pravda?

Ano, i ne. K tomu, aby soud rozhodl o výživném rozvedeného manžela, je za potřebí, aby manžel, který výživné požaduje, nebyl schopen sám sebe živit a tato schopnost měla svůj původ v manželství, nebo souvislost s ním (jde např. o těhotenství manželky, péči rodiče o nezletilé dítě v rámci rodičovské dovolené, či vážnou nemoc). Lze-li to na manželu spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě, pak může být zavázán k přiměřené výživě.

Jak přinutím manžela, aby mi za splnění zákonných podmínek hradil výživné?

Zákon upřednostňuje dohodu manželů. Pokud k ní však nedojde, je zapotřebí podat žalobu k věcně a místně příslušnému soudu, který o výživném rozhodne.

Co se po rozvodu manželství děje s majetkem, který je součástí společného jmění manželů?

Nevypořádáte-li Vaše společné jmění již v rámci tzv. nesporného rozvodu, zaniká rozvodem manželství a je tak zapotřebí jej vypořádat. Žalobu na vypořádání SJM, nedohodnete-li se, je možné podat do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Po uplynutí této doby se veškerý majetek, který jste do té doby v SJM měli, překlápí do režimu podílového spoluvlastnictví.

Manžel/ka se z mé nemovitosti po rozvodu manželství nechce vystěhovat, co mám dělat?

Zaniklo-li druhému manželu odvozené právo bydlení a nesvědčí-li mu žádný jiný právní titul, na základě kterého by byl oprávněn nemovitost užívat, přesto však odmítá nemovitost opustit, je jedinou legální cestou, jak rozvedeného manžela vystěhovat, podání žaloby na vystěhování k soudu.